Digitalizácia historických knižných fondov

Prečo digitalizovať rukopisy, inkunábuly a ďalšie staré a vzácne tlače?

Digitalizácia je jedným zo spôsobov ochrany a zároveň aj sprístupnenia takýchto dokumentov. V súčasnosti aj tak väčšina ľudí už hľadá informácie na internete, alebo ho viac poteší možnosť študovania tzv. elektronickej knihy, hlavne ak je čo najviac poprepájaný obsah, aby sa dali preskočiť tie časti, ktoré nie sú potrebné.

K digitálnym originálom rukopisov sa dá dnes dostať jednoducho online, ak aj nie sú všetky prístupné bezplatne, tak väčšinou poplatok za možnosť využívať databázy v plnej miere nie je pre už veľmi vysoký ani pre súkromnú osobu (viď www.manuscriptorium.com).

...a že ľudia majú záujem o takéto dokumenty - hlavne ak sa spraví dobrá propagácia - to sa ukázalo pri spustení európskej digitálnej knižnice, ktorá taký vysoký záujem neuniesla... a pri predstave, že by sa takto otvorili historické knižné/knižničné fondy a archívy - to by bola asi vyššia strata ako obyčajné "padnutie" servera, resp. portálu.

Pozrite si európsku digitálnu knižnicu: www.europeana.eu

Čo EUROPEANA poskytuje?

  • prístup k viac ako dvom miliónov kníh, máp, nahrávok, fotografií, archívnych dokumentov, malieb a filmov z národných knižníc a kultúrnych inštitúcií 27 členských štátov Európskej únie - sú to dokumenty z viac ako 1000 kultúrnych inštitúcií
  • je dostupná vo všetkých jazykoch EÚ
  • interaktívne zóny
  • umožňuje vyhľadávanie a prezeranie v zdigitalizovaných zbierkach európskych knižníc, archívov a múzeí súčasne

Prevádzkuje ju Nadácia Európskej digitálnej knižnice (združuje európske knižnice, archívy, múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie. Zastrešuje ju Holandská národná knižnica - Koninklijke Bibliotheek. V rokoch 2009-2011 EÚ na tento projekt vyčlení asi 2 milióny eur ročne.

 

 

Diskusná téma: Digitalizácia HKF

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok